Zubní pasta na akné – levné řešení nebo špatný nápad?

nazov
meno
Gabriela
V oblasti péče o pleť zkoušíme různé tipy a triky ve snaze dosáhnout vytoužených výsledků. Mezi oblíbené „babské recepty“ patří i použití zubní pasty pro místa s vyrážkou. Jde ovšem o levné řešení na akné nebo si tak můžeme nadělat ještě větší problémy?

Proč není dobrý nápad použít zubní pastu na akné?

Jelikož vyrážky mají tendenci obsahovat olej, mnozí používají k jejich odstranění zubní pastu v domnění, že tak napomohou k jejímu vysušení. Přestože zubní pasta obsahuje složky, které opravdu vysušují pokožku (soda bikarbonu, alkohol, peroxid vodíku nebo laurylrsulfát sodný) a bývají také součástí přípravků péče o pleť, jejich kombinace v pastě však není určena k aplikaci na pokožku.

Zuby patří k nejtvrdším látkám v našem těle, pokožka naopak k těm nejjemnějším. Použitím zubní pasty, která má zásadité pH, na pleť s přirozeně kyselou hladinou pH, může dojít k podráždění a zároveň k narušení rovnováhy pH pokožky . To může v konečném důsledku vést k závažnějším problémům než růžovky či ekzému.

Které látky v zubní pastě jsou pro pleť nevhodné?

  • Fluorid , který je běžnou složkou zubních past, může být příčinou vzniku periorální dermatitidy (červená zanícená místa s vyrážkami v oblasti nosu a úst).
  • Laurylsulfát sodný, propylenglykol, skořicový aldehyd a konzervační látka benzoát sodný vyvolávají alergické kožní reakce projevující se zarudnutím, svěděním nebo otokem v oblasti aplikace.
  • Triclosan , který má antibakteriální vlastnosti, se považuje za vhodné řešení pro akné. Ve skutečnosti je však zakázáno používat tuto látku při výrobě kosmetických přípravků z důvodu otázek o její bezpečnosti.

Co tedy použít místo zubní pasty?

Na trhu existuje nespočet produktů, které představují bezpečné a účinné řešení pro ošetření míst postižených akné. Mezi nejčastější složku takových produktů patří kyselina salicylová , která aktivně rozpouští olej a mastnotu z pórů, jemně je uvolňuje a následně odlupuje. Z domácí lékárničky to může být i olej z čajovníku , který můžete smíchat s krémem či jiným nekomedogenním olejem (např. jojobový nebo šípkový olej) a aplikovat na postižené části obličeje. V neředěné formě je čajovníčkový olej příliš silný a může způsobit podráždění.

Přestože zubní pasta může skutečně vysušit vyrážky, v konečném důsledku může způsobit více škody než užitku. Doporučujeme vám proto sáhnout po bezpečnější alternativě, díky které pleť nejen zbavíte vyrážky, ale zároveň si nezpůsobíte další problémy.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznavačka životní filozofie hygge. Milovnice módy, literatury a jógy. Hodně času tráví na cestách, proto v kosmetice upřednostňuje minimalismus, přičemž důraz klade i na multifunkčnost produktů. Zbožňuje pocit zdravé, vyživené a zářivé pleti.

Zavřít