Zeptali jsme se dermatoložky: Je nutné používat SPF v interiéru?

nazov
meno
Katarína
Momentálně mnozí z nás pracují na home office, takže se vynořuje otázka - záleží na tom, jestli si naneseme SPF v interiéru, nebo ne?

Slovo „interiér“ totiž zahrnuje obrovské množství alternativ: od suterénu bez oken přes byt situovaný na neslunečnou světovou stranu až po jižní, sluncem prosvětlený prostor, kde nám na tváře dopadají sluneční paprsky například i přes žaluzie. Při otázce o používání SPF také musíme brát v úvahu, zda se v interiéru zdržujeme celý den, nebo si sem tam dopřejeme i pobyt venku.
...

Abychom odstranili všechny pochybnosti, zeptali jsme se na používání SPF v různých situacích dermatoložky MUDr. Simony Felšöové . Ta o kůži a kosmetice píše srozumitelně a zároveň odborně na svém instagramovém profilu @simona_derm . Pracuje jako dermatoložka v Praze a vedle práce se věnuje nejen dermatologické osvětě na Instagramu, ale také na vlastním blogu.

Proč se musíme chránit před UV zářením?

Na úvod je třeba připomenout, že UVA sluneční záření má delší vlnovou délku a proniká i sklem či oblaky , o čemž jsme již psali v našich článcích . Důležitým faktem je i to, že ochrana před UV zářením je faktor číslo 1 v prevenci předčasného stárnutí kůže a zároveň jeden z nejdůležitějších prostředků, který minimalizuje:
  • spálení pokožky sluncem a tím i její poškození
  • riziko rakoviny kůže
  • vznik vrásek a pigmentací

SPF v interiéru - jde o nutnost?

Co se týče používání SPF v interiérech, paní doktorka Felšöová uvádí, že ze zdravotního hlediska nemusíme SPF v interiéru vůbec používat, nesedíme-li přímo u okna velkou část dne.

„Jelikož sklo propouští UVA záření, v naší kůži tehdy dochází k tvorbě kyslíkových radikálů, dokonce proniká do jejích hlubších vrstev. Naše kůže si pamatuje každou dávku UV záření a to se ani nemusíte spálit. Má na ni zdravotní i estetický vliv – zvyšujeme si riziko vzniku kožních nádorů, urychlujeme její stárnutí,“ vysvětluje dermatoložka s tím, že dnešní krémy s ochranným faktorem jsou velmi sofistikované a jejich aplikace je příjemná, ba dokonce se vyrábějí i make-upy a hydratační krémy s UV faktorem. Tak proč toho nevyužít?

Je třeba při volbě použití SPF rozlišovat dny, kdy slunce nesvítí a když svítí?

V první řadě stojí za to sledovat průběh UV indexu, informaci o něm naleznete na webu Slovenského hydrometeorologického ústavu . Doktorka připomíná, že čím je UV index vyšší, tím více se musíme chránit – v exteriéru je SPF většinou během celého roku nezbytnost (jistě s výjimkou ponurého zimního dne, kdy je hodnota UV indexu 0).

„V našich podmínkách nám často postačí i SPF 30, k moři a na hory si bereme SPF 50+ a někdy se stejně spálíme. Siesta má své opodstatnění . Pokud je i pod mrakem a prší, UV paprsky na zemský povrch dopadají,“ připomíná doktorka Felšöová, přičemž radí, abychom si z ranního nanášení SPF udělali rutinu a časem už nebudeme muset řešit dilema, kdy SPF používat a kdy ne – nehledě na roční období nebo trávení času uvnitř či venku.

Potřebujeme SPF opakovaně aplikovat, pokud se zdržujeme pouze v interiéru?

Dermatoložka doporučuje orientovat se na faktor 25 a více . „Vrstvu ochranného faktoru obnovte, pokud se půjdete projít ven či cestou z práce. Každé dvě hodiny se v interiéru nemusíte krémovat,“ radí doktorka, která si opakovanou aplikaci SPF v interiéru ani neumí představit, neboť je to nepraktické. Dříve ženám doporučuje nosit make-up nebo pudr s SPF, které také zvyšují ochranu.

Antioxidanty – důležitá přidaná hodnota pro zdraví pleti

Podle doktorky Felšöové to, co naší pleti nejvíc škodí, a to, kvůli čemu stárne a dochází ke změnám buněk, je oxidační stres, který vzniká působením všech vnějších vlivů, jako je stres, smog či znečištění, v podstatě vše, co na nás denně dopadá. „Proto doporučuji zaměřovat se na obsah antioxidantů v kosmetice, neboť jsou pro zdraví pokožky také velmi důležité, protože právě ony ji chrání před oxidačním stresem,“ radí dermatoložka a uvádí seznam účinných antioxidantů:
  • vitamín C
  • vitamín E
  • resveratrol
  • niacinamid
  • koenzym Q10
  • kyselina ferulová
  • výtažek ze zeleného čaje
  • výtažek z mořských řas

SPF versus modré světlo z monitorů a displejů

Téma modrého světla je jedním z nejkontroverznějších témat, se kterými se paní doktorka Simona v rámci dermatologie setkala, ale zaujímá k ní jasný postoj. Srozumitelně odpovídá na každou otázku ohledně ní:

Co je modré světlo?

Modré světlo je část přirozeného světla a spektra , které se nachází také ve slunečním záření a je pro nás velmi důležité, protože ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus (biorytmus bdění a spánku). Kromě toho jej vyzařují i monitory a displeje (počítačů, notebooků, tabletů či mobilů).

Proč ho potřebujeme?

Ráno ho potřebujeme, abychom se probrali, večer je vhodné se mu vyhýbat, neboť narušuje náš spánek.

Musíme používat SPF s UV ochranou proti modrému světlu z monitorů?

Používat SPF s UV ochranou jen kvůli modrému světlu z monitorů a displejů nemá absolutně žádný význam. „Je naprosto zbytečné, pokud sedíme ve tmě, dát si SPF s UV ochranou jen kvůli displeji mobilu. Modré světlo ze slunce je mnohem významnější a kumuluje se ve vyšší dávce než světlo z monitorů a displejů,“ vysvětluje dermatoložka a dodává, že na modré světlo neexistuje konkrétní filtr v kosmetice.

Jak se chránit před modrým světlem?

Preventivních opatření je několik, paní doktorka podtrhuje zejména tato:

  • snížit jas obrazovek a nastavení displeje na noční režim
  • pořídit si ochranné brýle se speciálním filtrem
  • zaměřit se na používání antioxidantů v kosmetice, které pomáhají odbourávat kyslíkové radikály a jsou o to důležitější, pokud jste denně vystavováni světlu z obrazovek a také chladnému záření kancelářského světla
  • existují kosmetické značky, které vyrábějí „anti blue-light“ produkty, a přidávají do složení kromě antioxidantů také výtažky z mořských řas, planktonu či kakaa, které posilují účinek

Shrnutí

Je jasné, že slunce je dobrý sluha, ale špatný pán . Čím více vystavujete pokožku slunci – ať už na jarní procházce nebo během home officu – tím více je ohrožena. Pozor je však třeba dávat i na další vnější vlivy, které přispívají k poškození pleti. Proto nezapomínejte:
  • SPF v interiéru nemusíte používat, pokud nesedíte přímo u okna velkou část dne
  • na druhé straně, je vhodné udělat si z ranního nanášení SPF každodenní rutinu
  • v našich zeměpisných podmínkách vám pro větší část roku stačí SPF 25 a více, v létě a na hory SPF 50+
  • vrstvu SPF si obnovte, pokud opouštíte interiér a budete se zdržovat v exteriéru
  • ochranu před UV zářením zvyšují i make-upy a pudry s SPF
  • v interiéru si nemusíte každé dvě hodiny nanášet SPF
  • SPF vás neochrání před modrým světlem
  • pro ochranu pleti před oxidačním stresem či modrým světlem pleť zásobujte antioxidanty

Děkujeme paní doktorce Felšöové za rozhovor a odborný pohled na tuto problematiku.

  • produkt

    Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

    Heureka Notino Avel Stylevana YesStyle

    Tento hydratační opalovací krém s chemickými filtry je náš redakční favorit. Beze zbytku se vstřebává, neštípe v očích, je kosmeticky elegantní a nabitý prospěšnými složkami pro pleť – rýžovým extraktem a komplexem obilných probiotik. Vhodný i pro citlivou pleť.

    Více o produktu
  • produkt

    Erborian Erborian CC Creme High Definition Radiance Face Cream Skin Perfector SPF25

    Heureka Notino Sephora.cz

    Tónovaný CC krém má dva odstíny, lehkou strukturu, sjednocuje tón pleť, viditelně eliminuje vzhled pórů a přizpůsobuje se odstínu pleti. Obsahuje SPF 25, takže také zvyšuje ochranu před UV zářením a můžete jej v případě potřeby znovu aplikovat, jelikož je velmi lehký a dobře se roztírá. Výhodou je i jeho hydratační, protizánětlivý a uklidňující efekt díky výtažkům z rostliny Centella asiatica. Na léto je to opravdu skvělá volba, nepotřebujete ani make-up.

    Více o produktu
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3%

    Heureka The Ordinary Sephora.cz Beauty Bay

    Sérum obsahuje velmi vysoké koncentrace dvou nejsilnějších a nejdůležitějších antioxidantů v péči o pleť. Resveratrol, antioxidant z červených hroznových bobulí, má silné antioxidační, protizánětlivé a antikarcinogenní schopnosti. Několik studií prokázalo, že vykazuje silný ochranný účinek proti oxidačnímu stresu způsobenému UV zářením. Spolu s kyselinou ferulovou, která je také antioxidantem, tvoří silnou stabilní dvojku, která zdvojnásobuje fotoprotekční schopnosti séra.

    Více o produktu
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít