10 nejčastějších chyb, které děláme při čištění obličeje

nazov
meno
Katarína
Ve skutečnosti jde o nejméně komplikovanou součást kosmetické rutiny, ale iv tomto režimu děláme chybičky. Někdy za to může nedostatek času, jindy vlastní pohodlnost nebo nevědomost.

Některé zdánlivě neškodné návyky však mohou způsobit, že vaše pokožka nebude vypadat tak svěže, zdravě a zářivě, jak by mohla. Tak či onak, je čas přestat dělat chyby při čištění a místo toho si osvojit rutinu mytí obličeje, která pokožce přinese užitek.
...
Zde je přehled 10 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při mytí obličeje:

1. Voda je příliš horká

Přestože se vám zdá lákavé zvýšit teplotu vody, zbavte se tohoto zlozvyku. Horká voda přirozeně vysušuje pokožku a mazové žlázy jsou najednou v pozoru, aby s náhlým suchem dokázaly bojovat. Jak jinak – produkováním mazu. Horká voda také způsobuje, že vaše pleť zčervená v důsledku rozšířených cév a kapilár, zvláště pokud máte akné nebo rosaceu.

Pro jemné a účinné čištění je ovšem vhodná vlažná voda.

2. Čistíte si tvář ve sprše

Všichni rádi ušetříme trochu času, ale při čištění se toho raději vyvarujte. Existují dva důvody, proč byste si neměli mýt obličej ve sprše:
  1. Vaše voda ve sprše bude zřejmě příliš horká , abyste si v ní umyli tvář, takže riskujete, že pleť zbavíte přirozených olejů.
  2. Všechny zbytky po umytí vlasů a těla, které se dostanou na obličej, mají schopnost ucpávat póry . Stačí nahlédnout do složení šamponů či sprchových gelů a zjistíte proč. Parfemace, silikony, sulfáty... Nic pro zdravou pleť obličeje. Nejprve sprcha, poté skin care.

3. Příliš často si myjete tvář

I přehnané mytí obličeje může způsobit, že vaše pokožka bude podrážděná do takové míry, že začne nadměrně produkovat maz. Myslete na tyto rady:
  • Nemyjte si pleť více než dvakrát denně (výjimka je umytí obličeje před tréninkem a po něm).
  • Lidem se suchou pletí stačí čištění pouze jednou denně – ideální večer – ale pouze pokud cítí, že jejich pleť nevyžaduje ranní čištění.
  • Ranní čištění má smysl zejména pro lidi s mastnou, problematickou nebo se smíšenou pletí, kteří si během něj z obličeje opláchnou maz, který se nahromadil přes noc, a zbytky produktů nanesených před spaním, které se nestihly vstřebat.

4. Spoléháte se pouze na vlhčené ubrousky

Ano, ubrousky jsou vhodné, když velmi spěcháte nebo jste na cestách, ale určitě je nepoužívejte jako náhradu za váš běžný čistící prostředek. Ubrousky totiž nemusí odstranit z pleti veškerý maz, make-up a nečistoty, ale ho většinou rozmazávají po tváři. To však není všechno, neboť obvykle:
  • obsahují málo tekutiny, takže si jimi musíte velmi drhnout pleť, abyste ji zbavili nečistot
  • obsahují dráždivé alkoholy a parfemaci, což může způsobit dehydratování pokožky nebo její podráždění.
  • jsou také poměrně drahé a neekologické
Pokud je už použijete, co nejdříve si pleť i důkladně omyjte vodou a vhodným čističem.
...

5. K čištění používáte mýdlo

No není mýdlo jako mýdlo. Klasická mýdla na mytí rukou, ať už tuhá nebo tekutá, zbavují pleť vlhkosti a přirozených olejů , obsahují parfemaci, sulfáty a dráždivé konzervanty. S nimi si tvář opravdu nikdy nečistěte. Výjimkami jsou tuhé čističe například od značky Gallinée nebo CeraVe , které jsou bez přidaných mýdlových složek, parfemace či sulfátů a naopak obsahují šetrné složky, které nenaruší přirozenou rovnováhu a vlhkost pleti.

6. Používáte nesprávný čistič na váš typ pleti

Univerzální čistící prostředek na obličej, který by vyhovoval všem, neexistuje.

Výběr správného čističe je vždy podmíněn typem a potřebami vaší pleti.

Nesprávný čistící prostředek může způsobit, že vaše pokožka bude příliš suchá nebo příliš mastná, dokonce se může i zanítit. Dermatologové doporučují hydratační, krémové čističe nebo mléka pro normální a suchou pleť. Lidé s mastnou a se smíšenou pletí by zase měli zvolit jemný gelový čistící prostředek .

7. Čistič si aplikujete nesprávně

Ani v případě aplikace čistícího prostředku neexistuje univerzální přístup. Různé čistící prostředky vyžadují různé metody, takže se ujistěte, že to děláte správně:
  • pokud máte olejový čistič, čistící krém nebo mléko – nanášejte jej na suchou pokožku, vetřete do pokožky, podobně jako hydratační krém (během toho olej odstraňuje maz, make-up a nečistoty). Potom si jemně namočte konečky prstů, aby mohl čistící olej emulgovat. Ujistěte se, že čistící olej masírujete krouživými pohyby směrem ven z obličeje. Věnujte této činnosti alespoň 1 – 2 minuty. Potom si obličej omyjte vlažnou vodou.
  • pokud máte čistící gel nebo pěnivý čistící prostředek takový čistič nanášejte na navlhčenou pokožku a jemně ji masírujte, aby odstranil veškeré nečistoty. I této činnosti věnujte alespoň 1 – 2 minuty.

8. Myjete si tvář se špinavýma rukama

Před mytím obličeje položte svůj smarfon a důkladně si umyjte ruce. Vždy se ujistěte, že máte čisté ruce, neboť když se dotýkáte obličeje špinavýma rukama, riskujete, že do pokožky proniknou bakterie.

9. Neodličujete se dostatečně

Řešením je dvoufázové čištění , respektive odličování a teprve potom čištění. Dvojité čištění zahrnuje použití dvou různých typů čistících prostředků – jeden po druhém. Nejčastější je postup olej/čistící prostředek na bázi oleje → čistící krém/gel (podle toho, co vyhovuje vaší pleti). Koncept metody dvoufázového čištění spočívá:
  • v použití olejového čističe v prvním kroku k odstranění make-upu a krému na opalování;
  • v použití druhého čističe (váš oblíbený podle typu pleti) pro důkladnější dočištění pleti.
Existuje však i možnost umýt si obličej dvakrát stejným čistícím prostředkem , případně můžete v rámci dvoufázového čištění použít i měkký čistý navlhčený ručníček , kterým jemně odstraníte nečistoty z pleti (pamatujte, že jej musíte po každém použití vyprat!). Dvoufázové čištění není nezbytností pro všechny lidi, ale pro ty, kteří nosí více vrstev make-upu a krémy na opalování na minerální bázi, určitě ano.

10. Vytíráte si tvář dosucha

Určitě bojujete s nutkáním otřít si tvář naprosto dosucha, protože vám to přináší dobrý pocit... Přílišné tahání a mnutí obličeje však může pokožce ublížit – bude červená, podrážděná, můžete si tak rozšířit zánět (například z vyrážky) po celé pleti.

Namísto toho pokožku jemně osušte – suchým měkkým ručníčkem (který pravidelně perte a měňte za nový a čistý).

I tyto zdánlivě malé chybičky mohou mít ve skutečnosti velký vliv na zdraví a každodenní vzhled vaší pokožky. Na závěr shrneme ještě několik dobrých rad, které s čištěním tvář souvisí :
  1. Po umytí použijte ještě na navlhčený obličej hydratační sérum nebo krém dostatečně rychle. Včasná aplikace hydratačního zvlhčovače pomůže zadržet vlhkost v pleti.
  2. Vyhněte se používání elektrických nebo manuálních čistících kartáčků , které jsou vůči pleti agresivní – především, pokud máte problematickou aknózní pleť, protože si můžete rozšířit zánětlivé procesy po celém obličeji. Výjimkou jsou méně agresivní silikonové čistící kartáčky, které jsou vůči pleti šetrnější.
  3. Nikdy nevynechejte večerní čištění pleti a odličování. Ani po párty či oslavě. 5 minut se přece vždy najde...
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít