Alkohol v kosmetice - ano či ne?

nazov
meno
Katarína
Alkohol je jednou z nejvíce nepochopených složek v péči o pleť. Nachází se v mnoha kosmetických produktech, ačkoli si jej ve složení mnohdy ani nevšimneme, protože se skrývá za různými názvy, které s ním napohled nemají žádnou souvislost. V poslední době se však kolem alkoholu v kosmetice vedou různé polemiky a vynořují se otázky: Máme se mu úplně vyhýbat? Je v určitých koncentracích v pořádku? Existují dobré a špatné alkoholy v péči o pleť?

Pokud jde o výběr správných výrobků péče o pleť, je v každém případě nezbytné oddělit skutečnost od fikce, zejména pokud jde o poněkud matoucí ingredience, jako je alkohol. Na úvod vám však můžeme potvrdit jeden důležitý fakt: alkohol není vždy jen padouch .

Štítek "Bez alkoholu" na Lakrem

Alkohol v kosmetice = pleť à la sušenka?

Na lakrem.sk máme štítek „bez alkoholu“ , který upozorňuje čtenáře na to, že produkt je bez iritujících, vysoušejících nemastných alkoholů . Když si však představíme „alkohol“ obecně, naše mysl si pravděpodobně vybaví nápoj a v současnosti si mnozí z nás jeho funkčnost spojují zejména s dezinfekčními prostředky. A obě entity zpravidla vysušují organismus – ať už zvenčí nebo zevnitř. Vycházeje z tohoto předpokladu, je zřejmé, že alkohol v kosmetice zpravidla evokuje negativní vlastnosti, protože nikdo z nás nechce, aby jeho pokožka byla suchá. Jak se však ukázalo, alkohol v péči o pleť není vždy jen špatný. Existuje určitá skupina alkoholů, která může být pro kůži skutečně prospěšná.

Štítky na Lakrem

Proč kosmetika obsahuje alkohol?

Alkohol v kosmetice definuje americká Správa potravin a léčiv (zkratka FDA, Food and Drug Administration ) jako velkou a rozmanitou skupinu chemikálií s různými názvy a různými účinky na pokožku. Alkoholy jsou tedy mimořádně všestranné, přičemž v rámci svých molekul mohou mít velmi odlišné struktury s různými molekulovými hmotnostmi. A právě to je to, co určuje, jak jednotlivé druhy alkoholu „spolupracují“ s vaší pokožkou as ostatními složkami v produktu péče o pleť. Alkohol naleznete v sérách, krémech, ochranných krémech s SPF, tonerech, peelingech, v čistících přípravcích a v mnoha dalších výrobcích péče o pleť hned z několika důvodů:
  • Rozpouští ingredience: Alkohol s nižší molekulovou hmotností (například ethanol) slouží v kosmetice především jako rozpouštědlo; můžete si jej představit jako „přenašeč“, díky kterému důležité prospěšné složky (enzymy, lipidy, retinoidy, antioxidanty) snadno a rychle pronikají do pokožky. Tím se zlepšuje aplikace a textura produktu, který působí na pokožce snáze a rychleji se vstřebá. Některé aktivní látky v péči o pleť jsou příliš mastné na to, aby se rozpustily ve vodě, ale alkohol je dokáže rozpustit (dobrým příkladem je kyselina salicylová – BHA kyselina). Etanol se používá také při extrakci složek z rostlin díky jeho vynikajícím rozpouštěcím schopnostem. Tato funkce alkoholu je tedy velmi důležitá při zajišťování maximálního potenciálu výrobků péče o pleť.
  • Je konzervant a prodlužuje trvanlivost produktu: Alkohol má dobré antiseptické vlastnosti. Výrobky péče o pleť musí být konzervovány (především ty na bázi vody), neboť konzervační látky pomáhají předcházet mikrobiálnímu růstu produktů. Alkohol (konkrétně zejména benzyl alkohol) je konzervační látka, díky které produkt vydrží déle, aniž bychom jej museli uchovávat v chladničce. Zároveň chrání produkt před choroboplodnými zárodky a zabraňuje tomu, aby zatuchl nebo změnil barvu.
  • Má stahující vlastnosti: V některých produktech péče o pleť slouží alkohol jako čistící, odmašťovací prostředek (zejména pro mastnou pleť), který zmenšuje velikost pórů, vytváří efekt napnuté pokožky a pomáhá odstraňovat lipidy, olej a vosky z pokožky, což však může způsobit ztrátu vody narušením ochranné bariéry a vést k dehydrataci pokožky.
  • Zlepšuje aplikaci produktu: Obzvláště schopnost etanolu rychle se odpařovat znamená, že zlepšuje absorpční potenciál produktu. To znamená, že i hustý produkt dokáže zjemnit a zředit. Zároveň pleti dodává chladivý efekt, přičemž tento benefit alkoholu je často využíván v opalovacích krémech, aby se zjemnila jejich textura.
  • Pomáhá ničit bakterie: Také ty, které způsobují akné na povrchu kůže. Ti, kteří si léčili akné u dermatologa, určitě znají různé druhy léčby (například Zineryt), jejichž součástí byl alkohol, především ethanol se změkčujícími prostředky as přidanými aktivními látkami, jako jsou například erythromycin, zinek atp.
  • Zvlhčuje pokožku: Mastné alkoholy mohou mít na rozdíl od jiných alkoholů v kosmetice přímý příznivý účinek na pokožku. Přispívají k hladší pokožce, k zadržování vody a zvlhčení pokožky, neboť přitahují vodu a vytvářejí ochrannou bariéru na vrchní vrstvě pokožky. Z tohoto důvodu jsou mastné alkoholy přijatelnou alternativou pro lidi se suchou pokožkou.
  • Je to levná přísada: Jak je zřejmé z předešlých bodů, alkohol slouží pro různé účely ve výrobcích péče o pleť a má také mnoho krátkodobých výhod a navíc je levný.

Jsou všechny alkoholy pro pokožku špatné ?

Každá mince má dvě strany - alkohol není výjimka. Vžité představy o alkoholu jsou spíše vystříhající a nutí vás vyhýbat se mu za každou cenu, zvláště pokud vás trápí suchá a citlivá pokožka. Některé formy alkoholu jsou ovšem opravdu prospěšné pro zlepšení hydratace, penetrace prospěšných látek a dokonce eliminují projevy stárnutí pokožky. Není tedy na místě vyhýbat se všem alkoholům v kosmetice, jen je třeba umět rozeznat ty „dobré“ od „špatných“. K tomu vám může posloužit tato klasifikace alkoholů:

1. Jednoduché alkoholy: Jedná se o nejčastěji používané alkoholy v produktech péče o pleť. Obvykle se jednoduché nebo denaturované alkoholy přidávají do výrobků, ve kterých působí antibakteriálně a také jako rozpouštědla jiných ingrediencí ve složení. Jsou-li ve složení ve vyšší koncentraci, mohou být pro pokožku dráždivé a vysušující, protože velmi rychle odčerpávají vodu z povrchu pokožky. Často se používají v tonerech, roztocích a v gelech k léčbě akné, přičemž pro aknózní a mastnou pleť mohou mít krátkodobé pozitivní účinky, neboť jí dodávají chladivý pocit a jsou antibakteriální. Takže v kombinaci se správnými aktivními ingrediencemi, ve správném poměru a krátkodobě by neměly mít negativní vliv na pokožku. Při dlouhodobém používání však mastné alkoholy mohou rozpustit zdravé lipidy na kůži a tím ji vystavují alergenům a bakteriím. Zároveň je po nich pokožka citlivější na environmentální stresové faktory, jako například UV záření.

A co je nejděsivější – opakované používání těchto alkoholů v kosmetice může způsobit buněčnou smrt, což výrazně zvyšuje příznaky stárnutí, jako jsou jemné vrásky a ztráta pružnosti pleti. Klinické studie in vitro však prokázaly, že ethanol a isopropyl alkohol patří mezi nízkorizikové alkoholy a neexistují důkazy, které by spojovaly použití těchto alkoholů v kosmetice se škodlivým vlivem na celkové zdraví člověka.

Patří sem:
  • ethanol/ethanol alkohol (obilný alkohol; antibakteriální/antimikrobiální, rozpouštědlo, kontrola viskozity),
  • denaturovaný alkohol/alkohol denat. (antibakteriální/antimikrobiální, rozpouštědlo, kontrola viskozity),
  • isopropyl alkohol (rozpouštědlo, kontrola viskozity, parfemace),
  • SD alkohol/SD alkohol 40 (rozpouštědlo, kontrola viskozity),
  • N-butyalkohol (parfemace, rozpouštědlo)

2. Mastné alkoholy: Získávají se z rostlinných zdrojů, jako je kokosový nebo palmový olej, případně z chemických látek a vedlejších živočišných produktů. Mastné alkoholy jsou husté (mají konzistenci vosku) a bohaté na zdravé tuky, proto mohou pokožku doslova „krmit“ množstvím vlhkosti. Používají se tedy především ke zvýšení obsahu vláhy v kůži ak zahuštění formulace produktu. Podle FDA dokonce i kosmetické výrobky označené jako „alkohol-free“ mohou obsahovat mastné alkoholy, především díky rozdílům v jejich vlastnostech a molekulárních strukturách. Přestože je použití mastných alkoholů pro většinu typů pleti bezpečné, nemusí být vhodné například pro citlivou pleť.

Patří sem:
  • cetyl alkohol (vyrobený z kokosového oleje; změkčovadlo, emulgátor, stabilizace produktu, kontrola viskozity) ,
  • stearyl alkohol (vyrobený z kokosového nebo z rostlinného oleje; změkčovadlo, emulgátor, stabilizace produktu, čistící prostředek) ,
  • oleyl alkohol (získaný z hovězího az rybího tuku nebo z olivového oleje; změkčovadlo, rozpouštědlo, kontrola viskozity)
  • cetearyl alkohol (změkčovadlo, emulgátor, stabilizace produktu, čistící prostředek) ,
  • propylenglykol (zvlhčovač, rozpouštědlo) ,
  • brassica alkohol (změkčovadlo, stabilizace produktu) ,
  • myristyl alkohol (změkčovadlo, stabilizace produktu),
  • běhenyl alkohol (změkčovadlo, kontrola viskozity, stabilizace produktu),
  • decyl alkohol (změkčovadlo, čistící prostředek, kontrola viskozity),
  • lauryl alkohol (změkčovadlo, kontrola viskozity, emulgátor, stabilizace produktu),
  • izostearyl alkohol (změkčovadlo, kontrola viskozity),
  • butylenglykol (zvlhčovač, rozpouštědlo, kontrola viskozity),
  • propanediol (rozpouštědlo, zvlhčovač)
  • lauryl alkohol (změkčovadlo, emulgátor, stabilizace produktu, kontrola viskozity).

3. Aromatické alkoholy: Tyto alkoholy se obecně nacházejí zejména v parfémech nebo v péči o pleť s parfemací . Získávají se především z esenciálních olejů. Mohou způsobit citlivost, podráždění nebo vysušení pokožky a některé studie je považují za velmi toxické pro játra a centrální nervový systém. Chcete-li se vyhnout těmto alkoholům, vybírejte si výrobky bez parfemace. Mezi nejznámější alkohol této kategorie patří benzyl alkohol , který je vyroben z ovoce a má mírně sladkou vůni. Je součástí mnoha výrobků péče o pleť a primárně se využívá jako konzervační látka k zabránění nadměrného množení mikroorganismů ve výrobcích. Je typickou alternativou parabenů. Považuje se za bezpečnou přísadu, používá-li se na neporušenou pleť. Při nadměrném používání je však toxický.

Patří sem:
  • benzyl alkohol/benzenmethanol/fenylkarbinol (konzervant, antioxidant, rozpouštědlo, stabilizace produktu, rozpouštědlo),
  • fenetyl alkohol (antimikrobiální, tzv. maskovací přísada, která překrývá nepříjemný zápach jiných kosmetických přísad).
Dobrá rada: Při čtení složení produktu péče o pleť poznáte „špatné“ (jednoduché) alkoholy podle názvu zakončeného na „ol“ (etanol) a „dobré“ (mastné) alkoholy podle názvy zakončeného na „yl“ (cetyl). Pozor, existují i výjimky.

Alternativy k alkoholu

Přestože mají především jednoduché alkoholy užitečné vlastnosti jako konzervační a stahující látky, existuje mnoho přírodních a bezpečných alternativ, které lze místo nich použít:
  • přírodní adstringenty – místo produktů s alkoholem hledejte produkty, které obsahují přírodní adstringenty, jako je zelený čaj, bez černý, růže nebo měsíček. Tyto silné přírodní a bezpečné složky jsou pro kůži opravdu příjemně výživné.
  • přírodní konzervační látky přírodní složky mohou nahradit škodlivější konzervační látky v podobě alkoholů, aniž by bylo ohroženo zdraví uživatele. Dobrým příkladem přírodního konzervačního prostředku je filtrát z kořene ředkvičky (vyrobený fermentací) nebo filtrát ze zimolezu japonského.

Alkohol vs mastná a aknózní pokožka

Jak jsme již výše zmiňovali, alkohol má dvě výhody, díky kterým dokáže oslovit lidi s mastnou a aknózní pletí. Dokáže zabíjet bakterie na povrchu kůže způsobující akné. Zároveň rychle odmašťuje pokožku a toto okamžité uspokojení a komfort je atraktivní pro ty, kdo mají (super)mastnou pokožku. Výzkumy ukazují, že výrobky na bázi alkoholu, které léčí akné , zvyšují podráždění a suchost pokožky, proto je pro mnohé velmi obtížné dodržovat takovou drastickou rutinu. Není překvapením, že výzkumy dospěly k závěru, že výrobky proti akné, které obsahují mírnější alternativy k alkoholu, jsou pro pokožku lepší. I ronií používání léčby založené na alkoholu je, že poškození, které způsobuje, vede k množení bakterií uvnitř kůže a zhoršuje zánět . Důsledkem toho jsou červené skvrny na tváři, které se jen velmi těžko zesvětlují a hojí.

U těch, kteří mají mastnou pleť, může alkohol v kosmetice ještě více stimulovat produkci mazu na dně pórů, takže okamžitý efekt odmaštění je nakonec vyvážen tím, že mastná pokožka tvoří ještě více mazu. A tak se ocitáte v nekonečném bludném kruhu...

Alkohol a kožní buňky (příklad pro milovníky vědy)

V tomto odstavci shrneme několik faktů, jak alkohol ovlivňuje kožní buňky, protože je to opravdu radikální zásah. Malá množství „špatných“ alkoholů aplikovaných na kožní buňky v laboratorních podmínkách (asi 3 % alkoholu, ale vězte, že ve výrobcích péče o pleť je jeho obsah v rozmezí od 5 % do 60 % a více) během dvou dnů zvýšila smrtnost buněk o 26% ! Zničily také prospěšné látky v buňkách, které zmírňují zánět a chrání před volnými radikály. A to není všechno… Dlouhodobé vystavování pleti alkoholu způsobuje, že kožní buňky se doslova zničí. Čím déle působí, tím jsou následky horší.
Ve stejné studii se přišlo i na to, že pouze dva dny expozice alkoholu na pokožce byly dramaticky škodlivější než jeden den expozice, přičemž koncentrace alkoholu byla menší než 10 %. Nuže, při čtení této statistiky jsme si asi mnozí vzpomínali na časy, kdy naši pleť plenilo akné a nepohrdli jsme produkty s alkoholem. A možná jsme právě mnozí našli odpověď na otázku, proč naši pleť kváří „dojezdy“ v podobě rozacey, ekzémů či jemných vrásek.

Pokud se dá, je třeba se zcela vyhýbat alkoholu v kosmetice?

Pokud používáte produkty, které obsahují „špatný“ alkohol, ujistěte se, že se jedná o čistící produkty , které z obličeje opláchnete. Zároveň si dávejte pozor na produkty, ve kterých je alkohol na prvních 7 pozicích v seznamu složek. V malých koncentracích (na posledních příčkách ve složení) by mohly alkoholy optimalizovat nepříznivé účinky produktů. Upřednostněte však raději produkty, které obsahují mastné alkoholy, které mají méně škodlivých účinků na kůži a více benefitů. Nejideálnější způsob, jak se vyhnout alkoholům, je samozřejmě nepoužívat péči o pleť s alkoholy, případně se o alkoholu v kosmetice poradit s dermatologem.

Myšlenky na závěr

Alkohol se používal již od starověku a patří mezi nejstarší známé antiseptikum a sedativum. V souvislosti s pokrokem farmaceutického průmyslu se však začal používat jako konzervační látka a rozpouštědlo ve více výrobcích péče o pleť. V současnosti je nepostradatelnou součástí dezinfekčních prostředků na ruce. Ty obsahují nejméně 60 % etanolu, aby co nejefektivněji zabíjely choroboplodné viry, bakterie a jejich zárodky.

Na základě studií je tedy zřejmé, že alkohol v péči o pokožku může mít škodlivé i prospěšné účinky. Může být užitečným doplňkem, který pomůže proniknout aktivním složkám do pokožky, navodit pocit snazší aplikace produktu a konzervovat jej. Je málo pravděpodobné, že v malém množství nadělá šarapatu, ale pokud máte citlivou, suchou a podrážděnou pleť, buďte zvláště opatrní. Nejlepší rada na závěr zní: konzultujte používání produktů s alkoholem se svým dermatologem, který diagnostikuje stav vaší pleti a jistě vám poradí nejlépe.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít