Valí se na nás z každé strany. Slovo „exfoliace“ se vyskytuje alespoň jednou měsíčně v nějakém internetovém článku o kosmetice, ale co to vlastně znamená? Exfoliace je vlastně proces, při kterém odstraňujeme svrchní vrstvu odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky obličeje nebo těla. Za účelem zachování zdraví pokožky se využívá již mnoho let a dosahuje se chemickou nebo mechanickou formou. První písemné zmínky o exfoliaci pocházejí ještě ze starého Egypta, kde jako exfoliant využívali víno.
Proč je exfoliace důležitá?
Čím jsme starší, tím více se zpomaluje proces obnovy buněk. To znamená, že tělo pomaleji shazuje staré buňky a nahrazuje je novými. Pokud se staré kožní buňky hromadí na pleti, pleť může vypadat mdle, sucho a také se pod nánosy staré pokožky ucpávají póry, což způsobuje jejich zvětšenou viditelnost a dokonce tvorbu pupínků a akné.
Jaké druhy exfoliace známe?
Mechanická exfoliace - v tomto případě se jedná o fyzické drhnutí pleti "brusnou" (abrazivní) složkou, která sestává z různých
mikrovláken, perliček, drcených jadérek, písku, krystalů soli a cukru . Osoby, které mají citlivou pleť by se měly hrubozrným mechanickým peelingům vyhýbat. Šetrně provedená mechanická exfoliace je velmi vhodná jako součást pravidelné péče o pokožku.
Chemická exfoliace - chemické exfolianty jsou látky obsahující různé
kyseliny (AHA, BHA a PHA) a ovocné enzymy , které se aplikují v různých stupních koncentrace na pokožku v kosmetických přípravcích nebo při profesionálním kosmetickém i lékařském ošetření. Tento typ exfoliace se doporučuje zejména v případě jizev, vrásek, akné a hyperpigmentace.
1. AHA kyseliny - jsou ideální pro suchou, namáhanou, stárnoucí, smíšenou, mastnou a problematickou pleť a v kosmetice jsou nejvíce používány. Nazývají se také „ovocné kyseliny“, protože přírodně se vyskytují zejména v ovoci. Jsou rozpustné ve vodě a exfoliují především svrchní vrstvu pokožky. Nejúčinnější z AHA kyselin je
kyselina glykolová a nejjemnější, vhodná i na citlivou pleť je
kyselina mléčná .
Mezi hlavní benefity AHA kyselin patří exfoliace svrchních kožních buněk, což napomáhá obnově pleti, zlepšují celkovou strukturu pleti, redukují rozšířené póry a pleť rozjasňují a sjednocují, stimulují tvorbu kolagenu čímž pomáhají zpomalit proces přirozeného stárnutí pleti a zesvětlují pleti. , zbavují pleť přebytečného mazu a zlepšují její míru hydratace.
Třeba si však dávat velký pozor, zvyšují totiž to citlivost na sluneční záření.
2. BHA kyseliny - v kosmetice se přesněji využívá BHA kyselina pouze jedna, a to
kyselina salicylová . Je rozpustná v tucích. Tato kyselina exfoliuje pleť na povrchu, jelikož účinně proniká do pórů, dokáže čistit pleť i v hlubších vrstvách a účinně pomáhá v léčbě akné, zbavuje pleť nadbytečného mazu, předchází tvorbě černých teček, má silné protizánětlivé a antiseptické účinky a zesvětluje pigmentové skvrny. Je vhodná zejména na mastnou a problematickou pleť, ale můžete ji používat i na sluncem poškozenou a stárnoucí pleť.
3. PHA kyseliny - fungují téměř identicky jako AHA kyseliny, ale pleť je lépe toleruje a způsobují mnohem méně podráždění, skvěle hydratují a mohou se používat iv období výraznějšího slunění. Nejznámější PHA kyselina je
kyselina laktobionová .
Velmi jemně exfoliuje povrch pleti bez podráždění, hydratuje pleť, posiluje ochranný lipidový plášť pokožky, bojuje proti volným radikálům a chrání pleť před poškozením slunečním zářením, působí protizánětlivě a je vhodná na všechny typy pleti, ale nejlépe účinkuje na suché a citlivé pleti, která nedokáže tolerovat AHA a BHA kyseliny.
Nejpopulárnější exfolianty
Je lepší manuální nebo chemická exfoliace?
Každá exfoliace má prakticky svá pro i proti.
Přestože chemická exfoliace zní dráždivější, zvykne být k pleti jemnější a šetrnější než manuální exfoliace. Manuální exfoliace dokáže při nesprávně zvoleném typu produktu vytvořit maličké škrábance a poranění, ale dosáhnete jí okamžitý výsledek, jednoduše se integruje do péče o pleť a stimuluje cirkulaci krve v pleti.
Chemická exfoliace je vhodnější na problematickou pleť nebo pleť náchylnou na ekzémy, suchá místa či na citlivou pleť. Používá se rychle a jednoduše, nemusíte pleť manuálně „peelingovat“, šetří čas, pracuje na pleti i po opláchnutí (pokud jde o druh produktu, který se oplachuje) a vstupuje do hlubších vrstev pokožky, což znamená, že efekt je dlouhodobější. Také reguluje známky stárnutí pleti. Nesmíme však zapomínat na to, že i v tomto případě může nesprávně zvolený produkt více poškodit než pomoci, a
nejprve by se měl odzkoušet pouze na malém kousku pokožky , ne hned na celém obličeji .
Jaké kyseliny známe a pro jakou pleť jsou vhodné
AHA kyseliny:
Kyselina glykolová (glycolic acid) - pochází z rostlin (např. z cukrové třtiny) a je nejúčinnější AHA kyselinou v rámci obnovy pokožky, díky čemuž dokáže proniknout hluboko do vrstev pokožky a stimulovat buňky. Také podporuje tvorbu kolagenu, redukuje vrásky a sjednocuje tón pleti.
Kyselina mléčná (lactic acid) - je nejjemnější AHA kyselinou, historicky pochází z mléka. Jemně rozpouští a „požírá“ odumřelé kožní buňky na povrchu pleti.
Kyselina mandlová (mandelic acid) – tato kyselina je rozpustná v tucích, čili je skvělou volbou pro mastnou a smíšenou pokožku. Dokáže proniknout do nejhlubších vrstev pokožky. Je antibakteriální a při pravidelném používání zamezuje tvorbě mazu, aniž by pleť vysoušela.
Kyselina citrónová (citric acid) – dokáže zvrátit poškození pleti způsobené sluncem a zlepšuje texturu pleti. Využívá se také jako konzervant.
Kyselina vinná (tartaric acid) a kyselina jablečná (malic acid) – tyto látky nejčastěji pocházejí z hroznů, jablek, hrušek či třešní a patří mezi šetrnější AHA kyseliny. Působí jako antioxidanty a zlepšují okysličování pokožky.
BHA kyseliny:
Kyselina salicylová (salicylic acid) – získává se z vrbové kůry, je rozpustná v oleji a rozkládá staré kožní buňky, které způsobují vyrážky a nedokonalosti pleti. Zbavuje pleť nadměrného kožního mazu.
PHA kyseliny:
Glukonolakton (gluconolactone) - je antioxidační PHA kyselina, která hydratuje pokožku. Chrání ji před volnými radikály a před poškozením způsobeným UV zářením. Posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky, díky čemuž pravidelným používáním zmírňuje zarudnutí a podráždění pleti a pomáhá udržovat pokožku pružnou.
Kyselina laktobionová (lactobionic acid) – získává se z mléčných cukrů a je důležitým antioxidantem a pomocníkem při předcházení příznaků stárnutí pleti včetně vrásek, pigmentace, velkých pórů a nerovnoměrné textury pleti. Podporuje pevnost pokožky a zastavuje odbourávání kolagenu, také slouží jako přírodní zvlhčovač pokožky a je skvělá pro dehydratovanou pleť.
Kyselina maltobionová (maltobionic acid) – hydratuje pokožku nejlépe ze všech kyselin, poskytuje antioxidační ochranu, chrání před hyperpigmentací způsobenou slunečním zářením a podporuje tvorbu kolagenu. Výrazně zlepšuje texturu a pevnost pokožky, její jasnost, tón a redukuje vrásky.
Která kyselina je pro vás nejlepší?
Vybrat si kterou kyselinu používat pokud jich je tak mnoho je docela náročné, ale nejjednodušší způsob jak si vybrat tu správnou je zaměřit se na problém, který chcete vyřešit.
Pro aknózní a problematickou pokožku je nejlepší kyselina salicylová, glykolová, mléčná a mandlová.
Stárnoucí pleti nejvíce vyhovuje kyselina glykolová, mléčná a citrónová.
Pro hyperpigmentovanou pleť je dobré používat glykolovou, mléčnou a citrónovou. Samozřejmě je důležité otestovat zda kyselina vyhovuje pleti na menším kousku pokožky, předtím než je nanesena na celý obličej.
Jak často exfoliovat?
Obvykle se doporučuje pokožku exfoliovat 2x týdně, ale v případě smíšené a mastné pokožky můžete exfoliovat až 3x, ale nikdy ne hned dva dny po sobě – ideální je třídenní odstup.
Jak zavést kyseliny do pleťové rutiny?
Kyseliny se do péče o pleť mohou zařadit mnoha způsoby, naleznete je například v různých tonerech, sérách, krémech či různých maskách. Při tomto už záleží na vás, který produkt vám nejvíce vyhovuje, ale mnozí experti v oboru péče o pleť doporučují začít s kyselinami
v noční rutině po očištění pleti, například ve formě séra nebo tonika . Důležité je nezapomenout na ochranu pleti produktem s SPF následující den.
Nejdůležitějším bodem je vybrat správný druh kyseliny pro vaši pleť. I když máte vybrán správný druh, je důležité ji prvotně vyzkoušet na malé části obličeje, abyste předešli případným komplikacím.
Při použití kyselin na vaší pleti můžete pocítit mírné štípání nebo brnění, zvláště pokud s kyselinami právě začínáte. Je to znamení, že produkt na vaší pleti funguje a pracuje. Pokud je pleť podrážděná, tvoří se na ní šupinky nebo se začne odlupovat pokožka, produkt okamžitě přestaňte používat.
Kyseliny vždy
aplikujte na suchou pleť , jelikož jejich spojení s vodou může vyvolat silné alergické reakce nebo podráždění pleti. Při používání kyselin samozřejmě
nezapomínejte na patřičnou hydrataci , abyste předešli podráždění pleti. Pokud se bojíte kyseliny používat na celou pleť, můžete je používat pouze lokálně – na problematická místa.
Pokud užíváte AHA kyseliny,
používejte krém s co nejvyšším ochranným faktorem,
AHA kyseliny totiž zvyšují citlivost pokožky na slunce . Kyseliny určitě
nepoužívejte více než 3x týdně (v některých krémech či tonerech je jejich malá koncentrace, a proto je používat můžete, ale méně je více) a
nikdy nepoužívejte chemický a mechanický peeling současně , může to způsobit podráždění pleti.
S čím se kyseliny nesmí míchat?
- Retinoidy + AHA kyseliny - Méně je více. Retinoidy i AHA kyseliny, mezi něž patří například kyselina glykolová, mléčná nebo mandlová, se sice mohou vzájemně doplňovat, protože stimulují tvorbu kolagenu, ale obě také zbavují pleť odumřelých buněk, a tak mohou v jedné rutině způsobit podráždění nebo kontaktní dermatitidu. Lidé s citlivou pletí by se tedy měli vyhnout míchání těchto dvou ingrediencí v jedné rutině. Mohou je však střídat – retinoidy jeden večer, AHA kyseliny druhý večer .
- Retinoidy + BHA kyseliny - Při této kombinaci platí stejný vzorec jako u předešlé – použití retinoidů spolu s BHA kyselinami, mezi něž patří kyselina salicylová, může být pro citlivou pokožku příliš agresivní a způsobit její zarudnutí a nepříjemné pálení .
Vitamin C + AHA/BHA kyseliny - Tato kombinace není zcela nevhodná, ale vyžaduje se při ní opatrnost. Ve skutečnosti totiž tyto dvě ingredience mohou spolu dobře fungovat v jedné rutině, protože mají podobné pH přibližně 3,5, ale důležité je používat je správným způsobem, ideální večer, ale ne každý, přičemž citlivá pleť by se měla této kombinaci určitě vyhnout. Bezpečným standardem je
používání kyselin večer, aby přes noc připravili pleť na rozjasňující dávku vitamínu C, který je vhodné aplikovat následující ráno .
Více o
aktivních složkách, které byste neměli kombinovat v jedné rutině
Znaky nadměrné exfoliace a co dělat, pokud jsme to přehnali
Mezi hlavní znaky patří napnutá pokožka, šupinatění, nepříjemné pálení, zvýšená senzitivita na ostatní produkty, pálení, dehydratace, přetrvávající zarudnutí, mílie, akné, zvýšená pigmentace a popraskané žilky.
Přetrvává-li u vás některý z těchto příznaků, okamžitě s exfoliací přestaňte až dokud z pokožky odezní přecitlivělost a navrátí se jí hydratace. Ideálně používejte CICA krémy k posílení kožní bariéry.