LED maska na obličej: k čemu je dobrá a stojí vůbec za to?

nazov
meno
Ivka
Možná jste už v rámci oblasti beauty a péče o pleť narazili na poněkud neobvyklé světelné masky. Vypadají futuristicky, trochu záhadně a někdy možná až malinko strašidelně. Můžeme se s nimi setkat jak v domácím prostředí, tak v profesionálním salonu nebo u dermatologa. Je však jisté, že při pohledu na takové masky se objevuje mnoho otázek. Jsou tyto LED fotonové masky postaveny na skutečných účincích? Ovlivňuje jejich efekt barva světla? Jaké účinky vlastně slibují? Vyplatí se do takového LED zařízení investovat? Pojďme se na to podívat.

Co je LED a jak LED masky fungují?

Co je vlastně LED? LED , z angličtiny L ight- E mitting D iode, je dioda vyzařující světlo (jinak také luminiscenční dioda). Jak to tedy funguje, jaký může mít světlo vliv na kůži? Zkusme si to velmi stručně shrnout.

LED (fotonová) terapie využívá světlo a toto světlo proniká do pokožky. LED zařízení, takže v tomto případě je to nejčastěji obličejová maska, v podstatě emituje světlo různé vlnové délky.
Když se toto světlo, nebo lépe řečeno energie z něj absorbuje, stimuluje v pokožce určitou odezvu nebo odpověď – v buňkách se spouštějí různé fotochemické reakce. Tato odezva vždy závisí na konkrétní barvě LED světla – a tedy na konkrétní vlnové délce světla.


LED maska zevnitř

Má takový druh terapie vědecký základ?

Terapie LED světlem není v dermatologii žádnou novinkou . Masky určitě není třeba předem odsoudit jako nějaký nefungující výmysl, aniž bychom se tomu alespoň trochu podívali na zoubek.
LED se totiž v kožním lékařství běžně používá a tato technologie je založena na skutečných výzkumech a výsledcích .

Na trhu je mnoho LED masek či jiných LED přístrojů, které používají různé vlnové délky, a tedy různé barvy. Někteří výrobci se však zaměřují pouze na to, k čemu existují reálné důkazy. Proto se některé přístroje soustřeďují výlučně na červené a blízké červené (near-infrared) světlo a neposkytují mnoho různých barev.

Jsou tedy účinky LED masek klinicky prokázány?

Je důležité si uvědomit, že i když terapie LED světlem má vědecký základ, neznamená to, že všechny masky dostupné na trhu a zároveň vše, co slibují bylo i klinicky prokázáno . Ano, účinky červeného (a blízkého červeného) LED záření byly prokázány studiemi , výzkumy a praxí jako účinné. Musíme to ale brát tak, že se jedná spíše o lékařské přístroje, jednoduše o LED terapii pod profesionálním dozorem. Nemůžeme automaticky považovat za klinicky prokázaná úplně všechna tvrzení od různých výrobců masek. Studie o LED přístrojích pro domácí použití jsou stále v procesu (nebo i na plánu) a několik výsledků ještě není uzavřeno.

Jaké účinky LED masky slibují?

LED světlo dokáže stimulovat buňky, a tím napomáhat k produkci kolagenu - proteinu, který pokožce dodává pružnost (elasticitu) a pevnost. Také urychluje určité procesy v kůži a napomáhá hojení .

Od tohoto základu se vlastně odvíjí několik slibovaných benefitů LED světla. Produkce kolagenu totiž ovlivňuje spoustu věcí, které nás mohou trápit – ztráta elasticity pokožky, hojení, jemné vrásky a mnoho jiných. Konkrétní účinky závisí na několika faktorech, jako například vlnová délka světla (barva světla), intenzita či síla záření a také trvání dané terapie.

Účinky LED masek:
  • podpora produkce kolagenu
  • anti-age, omlazení pokožky
  • boj s akné
  • obnova pokožky
  • hojení ran
  • protizánětlivé účinky
  • zjemnění a redukce vrásek
  • zlepšení elasticity a pevnosti pleti
  • zlepšení textury
  • redukce zarudnutí
  • rozjasnění pleti

Barvy LED – modrá versus červená

Nejvíce LED přístrojů se zaměřuje právě na červenou a tzn. blízkou infračervenou barvu a na modrou barvu. Modrá a červená jsou na opačné straně spektra a díky různým vlnovým délkám přinášejí různé benefity a řeší různé problémy.

Zde je shrnutí důležitých informací o modrém a červeném světle:
modrá červená (až infračervená)
vlnová délka 415 nm, 450 nm 630 - 830 nm
primární zaměření
  • pomáhá řešit akné
  • ničí bakterie způsobující akné
  • redukuje zánětlivé akné
  • stimuluje produkci kolagenu
  • omlazuje pokožku
  • napomáhá hojení
jak funguje a kde působínejkratší vlnovou délku a tedy neproniká tak hluboko do pokožky – soustřeďuje se hlavně na povrchové vrstvy pokožky , a tedy pomáhá s problémy na povrchu pokožky Je na opačné straně spektra než modré záření, a tedy díky vlnové délce proniká hlouběji do pokožky . Proto neřeší povrchově, ale hlouběji v pokožce.
specifikace
  • dokáže bojovat pouze s již existujícími zanícenými pupínky as již přítomnými bakteriemi
  • s černými tečkami či ucpanými póry vám nepomůže
  • napomáhá hojení ran, zlepšuje elasticitu pleti a tím redukuje i vrásky
  • působí také protizánětlivě
  • jeho hlavním atributem je podpora tvorby kolagenu a také předchází tomu, aby

Další barvy LED

O modrém a červeném světle a jejich účincích na pokožku existuje více a hlavně významnějších výzkumů než o ostatních barvách spektra. Popravdě, o jiných barvách než o modré a červené máme jen velmi málo skutečných dat . Výrobci ale slibují různé benefity i jiných barev spektra.

Například zelená zesvětluje pokožku a pomáhá vyrovnávat a sjednotit její tón a žlutá pomáhá redukovat zarudnutí a také pomáhá zklidňovat citlivou pokožku. Dále se ještě často vyskytuje bílá , oranžová , slabomodrá , růžová / růžovofialová ai jiné barvy. O těchto však jednotliví výrobci neudávají zcela jednotné informace.

LED masky na doma versus v salonu nebo u dermatologa

Jak jsme již zmiňovali, terapie LED světlem má kořeny ve skutečné vědě . Pravdou ale je, že ne všechny v dostupné přístroje určené pro doma musí být opravdu účinné. Žádný přístroj na doma nebude samozřejmě tak silný jako profesionální přístroj lékařské kvality.
LED masky na doma profesionální LED přístroje
slabší nebo jen minimální výsledky lepší, prokazatelnější výsledky
výsledky podmíněné dlouhodobým a pravidelným (každodenním) používáním silnější a intenzivnější záření – liší se tedy i pravidelnost, někdy i čas
určené ke každodennímu používání jednou nebo dvakrát týdně (příp. méně)
mnoho domácích přístrojů je o tolik slabších než profesionální, že k nim není žádná extra ochrana očí (i přesto je třeba dávat pozor) stále potřebná ochrana očí (v podobě ochranných brýlí) kvůli intenzitě světla
v konečném důsledku finančně dostupnější více jednotlivých ošetření vyjde dražší než koupě přístroje na doma

Nejčastěji najdeme v LED maskách a přístrojích červené nebo tvz. blízké infračervené světlo. Právě toto světlo má za sebou nejvíce podloženého výzkumu a domácí přístroje s tímto druhem LED světla se asi nejvíce dokážou svým účinkem přiblížit profesionálním přístrojům .

Je dobré si LED masku či jiné LED zařízení pečlivě vybrat – ověřit prodejce, značku, jejich sliby, výzkumy či uživatelské recenze. Kvalita a také účinky opravdu závisí na mnoha faktorech. Netřeba se nechat odradit – spíše je třeba si vše potřebné o dané masce či přístroji nastudovat.

Je používání LED masek bezpečné?

Terapie LED světlem je bezpečná a bezbolestná . U silnějších přístrojů, a tedy při profesionálních ošetřeních a také v závislosti na konkrétním světle je ale vhodné chránit si oči nap. speciálními brýlemi (například při modrém světle se stále doporučují ochranné brýle). Vždy je třeba postupovat podle pokynů.

Máte-li jakékoli kožní problémy, které může reakce na světlo zhoršit, je třeba určitě dávat pozor a používání LED masky raději konzultovat s odborníkem.

Existuje také možnost, že modré světlo by mohlo do určité míry ovlivňovat vznik hyperpigmentací. Pokud máte obavy, že má vaše pokožka sklon k hyperpigmentacím, je lepší se poradit s odborníkem nebo jednoduše namísto modrého světla používat pouze červené.

Jak LED masku/přístroje používat?

Jak se taková maska používá, jaké produkty si na pleť dát a jaké si nedat předtím, než použijeme LED masku? LED přístroj (domácí) používáme každý den . Barvu světla či konkrétní program si vybereme podle našeho problému. Trvání programu závisí již na konkrétním přístroji – obvykle to trvá kolem 10 minut (některé masky pouze 3 min, jiné i 20 min).

Masku si dáváme na vyčištěnou, suchou pleť . Před použitím masky si můžeme nanést hydratační produkty. esence, tonery nebo vyživující sérum. Není vhodné před použitím LED masky nanášet na pleť exfolianty, je třeba se vyhnout tonerům či séram s kyselinami, chemickým peelingem a také retinoidem. Netřeba si před použitím masky dávat na pleť ani nic extra hutného. Po skončení terapie LED maskou můžeme pokračovat s naší rutinou – po použití masky už můžeme použít také kyseliny či retinoidy.

Populární LED masky a zařízení

Dr. Dennis Gross

  • orientační cena – 480 €
  • populární s dobrými recenzemi
  • poskytuje červené, modré světlo nebo program s oběma najednou

Palsar7

FOREO UFO 2

  • není to maska ale přístroj, který kromě jiných funkcí (sonická, hřejivá a chladivá) poskytuje také LED světelnou terapii
  • orientační cena - 280 € (notino.sk)
  • má mnoho různých funkcí, slouží také k masáži a lepšímu vstřebávání látek ze sér a masek
  • v rámci LED terapie poskytuje až 8 různých barev světla
  • ovládá se přes mobilní aplikaci

Verdikt - potřebujeme LED masku?

Terapie LED světlem vyžaduje důslednost a čas – určitě neuvidíme výsledky po jednom použití a po 10 minutách s LED maskou pro domácí použití už vůbec ne. Pokud ale vytrváme a budeme svůj přístroj používat pravidelně a dostatečně dlouho, pozitivní výsledky se ukáží.

Jedná se o dobrou doplňkovou péči , která se přidá k tomu, co už v rámci péče o pleť děláte. Terapie LED světlem nenahrazuje jinou péči o pokožku, ani léčbu (např. při akné) a není vůbec nutností. Je to spíš něco, co můžete použít navíc a nebude to zasahovat do péče, kterou již děláte. Ve skutečnosti ta péče může zvýšit účinnost LED přístroje.

Používání LED světla je bezpečná metoda, jak pokožce pomoci s různými problémy možná poněkud netradičním způsobem. LED masky určitě vyžadují ještě další výzkumy a studie, ale na základě toho, co už víme, můžeme říci, že účinky LED světla na pokožku nejsou vůbec k zahození. Je už jen na zhodnocení každého z nás, zda a do jaké míry to stojí za vyzkoušení i za relativně více peněz.
name

Ivka

Beauty Editor

Vystudovaná překladatelka angličtiny, která odjakživa milovala kosmetiku, ale skincare propadla úplně naplno. Perfekcionistka se smyslem pro detail – někdy chválabohu, jindy bohužel. Umí se těšit z maličkostí a v přírodě nachází klid. Nadšeně a poctivě se každý den věnuje své skincare rutině. Majitelka citlivé a reaktivní pleti, která velmi ráda zkouší různé (nové) produkty, ale vždy až po důkladném výběru a nastudování si informací.

Zavřít