Naše kůže obsahuje miliony pórů, ačkoli většinu z nich lidské oko vůbec nevidí. Každý pórek obsahuje vlasový folikul a také mazové žlázy, které jsou nejpočetněji zastoupeny v pórech na obličeji, zádech či hrudníku. A protože hormony hrají důležitou roli při stimulaci těchto žláz, aby produkovaly větší množství mazu, póry na obličeji – zejména na nose, čele či tvářích – se nám jeví větší než na jiných částech těla. Co s tím? Na úvod není třeba zapomenout na to, že
póry nelze otevřít ani zavřít . Stejně tak se
nedají zmenšit . Můžeme pouze vytvořit optický klam například pravidelným čištěním pleti a dalšími tipy a procedurami, které si v článku přiblížíme.
Příčiny rozšířených pórů
- nadměrná produkce mazu, který se v pórech smíchá s odumřelými buňkami a může póry ucpat – a tedy zvýraznit jejich vzhled
- snížená elasticita pokožky kolem pórů
- silné vlasové folikuly
- genetika nebo dědičnost
- snížení produkce kolagenu v pokožce způsobené stárnutím
- poškození nebo nadměrné vystavení pleti slunečnímu záření
Stop mýtem o pórech!
Mýtů o pórech je tolik, že byste se divili. Za všechny vybíráme tyto 4 nejčastěji:
- Póry se zavírají a otevírají. Ne, ne, místo toho se rozšiřují a stahují. Jak vtipně poznamenala Caroline Hirons: „Je obrovský rozdíl, pokud řeknete, že něco „zavírá póry“ a „minimalizuje vzhled pórů“ . Jedno je hloupé a druhé možné.“
- Za ucpané póry mohou nečistoty z vnějšího prostředí. Chyba. Jsou za ně zodpovědné odumřelé buňky pokožky a maz, které se hromadí uvnitř kůže.
- Sluneční světlo pomáhá vyčistit póry. Hmm, právě naopak, dlouhodobé vystavení pórů přímému slunci (bez ochrany v podobě SPF) může způsobit spíše jejich rozšíření.
- Suchá pleť nemá problém s černými tečkami a rozšířenými póry. To je velmi škatulkující tvrzení. Už jen když si uvědomíme, že za vzhled pórů může být zodpovědných mnohem více faktorů včetně genetiky, hormonů, stárnutí či poškození ze slunce.
14 způsobů, jak minimalizovat vzhled rozšířených pórů
V našem přehledu vám ukážeme:
1. Používejte jemné čistící prostředky na obličej
Vyhýbejte se čistícím prostředkům, které mohou dráždit pokožku (například tuhá mýdla, která neslouží k čištění pleti), a vyberte si takový, který šetrně a účinně vyčistí pleť – aniž by zanechal pocit napnuté pokožky, takže kožní bariéra zůstane neporušená.{{ 129}}
2. Myjte si tvář ráno i večer
Důkladné, ale zároveň jemné čištění pomocí vlažné vody a šetrného čističe pomůže smýt nečistoty a maz z pleti. Důraz na čištění pleti klaďte vždy, ale ve večerní rutině hlavně tehdy, používáte-li hustý a těžký make-up.
3. Dopřejte pleti peeling s kyselinou salicylovou (BHA)
Vyberte si takový peeling, který neobsahuje dráždivé přísady, ale může navíc obsahovat i AHA kyseliny. Peeling umožní pleti odstranit přebytečné kožní buňky z povrchu pokožky iz pórů. Kožní maz se tak nebude moci hromadit a póry se vrátí do normální velikosti.
-
Geek&Gorgeous
Geek & Gorgeous Cheer Up 6% Mandelic Acid + Bha Liquid
Exfoliant je určen pro smíšenou, aknózní a mastnou pleť a obsahuje 6% kyselinu mandlovou a 1% BHA kyselinu, které působí nejen na povrchu pokožky, ale také uvnitř pórů, aby je vyčistily a vybalancovaly vzhled pleti. Minimalizuje vzhled pórů, reguluje produkci mazu a při pravidelném používání bojuje s typickými problémy smíšené pleti – s rozšířenými póry, s černými tečkami, akné a se skvrnami po akné. V roce 2018 získal cenu za nejlepší exfoliant roku na maďarském trhu a jedná se o bestseller značky.
Více o produktu
4. Absorbujte přebytečný maz – ideálně pomocí jílových pleťových masek
Ty účinně redukují nadměrnou produkci mazu a dokážou jemně uvolnit póry. Znovu vybírejte produkt bez dráždivých přísad, zaměřte se spíše na výběr masky se složkami, které doplní vlhkost do pokožky a pomohou ji regenerovat. Takovou masku si dopřejte maximálně jednou za týden.
5. Omlaďte své buňky a tím zlepšete fungování vašich pórů pomocí retinoidů
Vyberte si takový typ retinoidu, který bude vyhovovat vašemu typu či problému pleti, a pokud si vaše pleti zvykne na jejich používání, můžete retionoidy používat buď samostatně, nebo v kombinaci s exfoliantem s BHA kyselinou – urychlíte a zefektivníte proces obnovy pokožky.
6. Používejte výrobky bohaté na antioxidanty
Vitamin C, E, kyselina ferulová, resveratrol, kvercetin, koenzym Q10 a mnohé další pomohou chránit pokožku před škodlivými vnějšími vlivy, čímž zlepší její bariéru a v konečném důsledku i vzhled.
7. Hledejte výrobky, které obsahují niacinamid
Také známý jako vitamín B
3 vyniká svou univerzálností a je vhodný pro každý typ pleti. Jeho výsadou je, že pomáhá viditelně minimalizovat vzhled rozšířených pórů, zlepšuje nerovnoměrný barevný tón pleti, zjemňuje jemné vrásky, pozvedne matnou a mdlou pleť a posiluje oslabenou kožní bariéru. Jednoduše král, kterému budou vaše póry děkovat.
8. Chraňte pokožku před slunečním zářením každý den!
UV paprsky ve slunečním světle poškozují vaše kožní buňky a ty proto nefungují tak, jak by měly. To má za následek špatné fungování pórů, které mají problém vypouštět maz a zvětšují se.
Ochranné krémy s lehkou texturou
9. Vybírejte si péči o pleť, která neblokuje póry
Dejte sbohem mastným krémem s velmi hustou krémovou konzistencí. Dávejte si pozor se složky, které mají tendenci ucpat póry. Vysoký stupeň komedogenity (4 nebo 5 z 5) mají například tyto složky:
Isopropyl myristate
Myristyl myristate
Myristyl lactate
Ethylhexyl palmitate
Isopropyl isostearate
Isostearyl isostearate
Isopropyl palmitate
Lanolin acid
Lauric acid
Laureth-4
Oleth-3
Steareth-10
PEG-16 lanolin
Oleyl alcohol
Cetyl acetate
Cocoa butter
Coconut butter
10. Používejte produkty, které podporují produkci kolagenu
Již zmiňovaný vitamín C, retinoidy, AHA kyseliny (především kyselinu glykolovou, která pomáhá regenerovat kolagen). Dlouhodobé používání těchto složek významně zlepší hydrataci pokožky, vrásky, vzhled pórů a hustotu pokožky.
11. Zvažte chemický peeling u specialisty
Pokud si netroufáte dělat koncentrovanější peeling s AHA a BHA kyselinami doma, svěřte se do rukou specialisty, který určí, jaký typ peelingu bude nejlepší pro vaši pleť, a následně jej i profesionálně zvládne provést.
12. Zkuste laserové ošetření pleti
I to dokáže viditelně zlepšit výskyt černých teček a milií a minimalizovat vzhled pórů. Důležitá je ovšem i každodenní péče o pleť.
13. Rozmazlujte pleť pomocí mikrodermabraze
Ta účinně podpoří tvorbu kolagenu a elastinu a tak i celkové zdraví pokožky.
14. Nebojte se mikrojehliček
Zkuste neinvazivní ošetření pokožky dermarolerem (ručním válečkem s malými jehlami), ale raději se svěřte do rukou profesionála. Propíchnutí povrchu kůže způsobí „mikroúrazy“, které urychlují hojivou reakci pokožky. To může minimalizovat vzhled pórů a zároveň hojit jizvy po akné a další kožní problémy.
Verdikt
Abyste dosáhli kýžených výsledků, ideální je kombinace profesionálních kosmetických ošetření a kvalitní každodenní péče o pleť. V každém případě je třeba si uvědomit, že vaše posedlost velikostí pórů může bít do očí pouze vám. Ve skutečnosti totiž musí být ostatní lidé velmi blízko u vašeho obličeje, aby viděli vaše (možná zdánlivě) obrovské póry. Takže si z nich nedělejte těžkou hlavu a hlavně jimi nebuďte příliš zaujatí - nejsou tak velké, jak si myslíte .