Poznání svého typu pleti hraje velmi důležitou roli v oblasti péče o pleť. Právě od toho se následně odvíjí výběr správných produktů, které budou na vaší pokožce opravdu fungovat. Pokud však i vy patříte k těm, kteří ještě svůj typ pleti neznají nebo si jím nejsou jisti, čtěte dále. V tomto článku vám prozradíme nejen to, jak zjistit svůj typ pleti, ale také čím se jednotlivé typy vyznačují, jaké mají výhody a nevýhody nebo jaký je rozdíl mezi typem pleti a stavem pleti. Typ pleti vs stav pleti
Než přejdeme k jednotlivým typům pleti, je nejprve důležité definovat si význam pojmů typ pleti a stav pleti, jelikož častokrát dochází k jejich záměně a nesprávnému používání. Jaký je tedy rozdíl mezi typem pleti a stavem pleti?
TYP pleti je dán geneticky a jednoduše řečeno představuje pokožku, se kterou se narodíte.
STAV pleti je výsledkem vlivu vnitřních a vnějších faktorů na pleť. Mezi vnitřní faktory ovlivňující kondici pokožky patří věk, hormonální změny nebo stres. Vnější změny zase vyplývají z našeho životního stylu (strava, pohyb, spánek atd.) a životního prostředí (podnebí nebo UV záření).
Jak zjistit svůj typ pleti? - test
Pokud jste dosud nezjistili, jaký je váš typ pleti, přinášíme vám jednoduchý způsob, jak se k němu jednoduše dopracovat:
- Vyčistěte vaši pleť klasicky jak to děláte každý večer. Ideální je použít šetrný čistící produkt bez obsahu sulfátů (např. Sodium Laureth Sulfate nebo Sodium Lauryl Sulfate) a alkoholu (např. Alcohol denat nebo Isopropyl Alcohol), které by mohly pleť zbytečně vysušit a zkreslit tak celkový výsledek. Pokud ve večerní rutině praktikujete metodu double-cleansing , ještě lépe!
- Máte-li pleť vyčištěnou, neaplikujte na ni žádné další produkty.
- Počkejte přibližně 1 hodinu a podívejte se do zrcadla. Co vidíte?
Pokud se pleť leskne po celém povrchu, pravděpodobně máte
mastnou pleť .
Pokud je pleť mastná pouze v oblasti T-zóny, ale tváře jsou suché, případně normálně bez známek pnutí, máte
smíšenou pleť .
Pokud cítíte pnutí a vaše pleť je bez jakékoli mastnoty, máte
suchou pleť .
Pokud je pleť bez pocitů pnutí, suchosti nebo naopak bez nadměrných promaštění, neleskne se, máte
normální pleť .
Jemné pleťové čističe pro všechny typy pleti
Typy pleti
Jak jsme již zmiňovali, typ pleti představuje pleť, se kterou se narodíte. V důsledku životních změn se však může její stav změnit a tak bude zapotřebí péče o pleť následně přizpůsobit jejímu aktuálnímu stavu. Drobnými úpravami např. životního stylu či kosmetickými přípravky však umíte svoji pleť dostat zpět do starých kolejí. Jaké typy pleti tedy známe?
Typy pleti klasifikujeme podle množství mazu vyprodukovaného kožními žlázami. V rámci toho rozeznáváme:
Základní typy pleti
- Suchá pleť – nižší produkce kožního mazu než obvykle,
- Mastná pleť – vyšší produkce kožního mazu než obvykle,
- Normální pleť – přiměřená produkce kožního mazu.
Speciální typy pleti
- Citlivá pleť – narušená obrannyschopnost a přehnaně reaguje na všechny podněty,
- Smíšená pleť – kombinace suché a mastné pleti.
Suchá pleť (Xeroza)
Suchá pokožka se vyznačuje šupinatostí, drsností, napnutostí, svěděním a celkovým nedostatkem vlhkosti. Vzniká narušením lipidové vrstvy, což způsobuje rychlejší odpařování vody z pokožky než za normálních okolností. V důsledku toho se pleť stává drsnější, jelikož se zpomalí i buněčná regenerace. S přibývajícím věkem má pokožka přirozeně tendenci být stále sušší.
Charakteristika: Napnutá, dehydratovaná, šupinatá pokožka s drsnou texturou.
Výhody: Minimální výskyt akné a černých teček.
Nevýhody: Šupinatost, nerovnoměrná struktura pleti a zvýšený výskyt jemných linek a vrásek.
Normální pleť
Normální pokožka je charakteristická jednotnou texturou pleti a dostatečnou hydratací bez výskytu jakýchkoli nedostatků nebo citlivosti. Představuje ideální stav pleti, avšak
většinou bývá u lidí zaměňována s kombinovanou pletí .
Charakteristika: Jasný, zdravý a sjednocený tón pleti bez nedostatků.
Výhody: Zdravá pokožka s optimální hydratací.
Nevýhody: žádné :)
Mastná pleť (Seborrhea)
Mastná pokožka je charakteristická nadměrnou tvorbou kožního mazu nebo oleje v důsledku zvětšených mazových žláz. Taková pleť se vyznačuje hrubší texturou, rozšířenými póry a lesklým vzhledem.
Přestože produkce kožního mazu je v případě mastné pleti vyšší, ve skutečnosti kožní maz hraje důležitou roli při celkovém zdraví a imunitě pokožky. Kůže je prostřednictvím něj schopna produkovat antioxidanty rozpustné tucích a poskytovat antimikrobiální vrstvu pleti.
Zároveň zapomeňte na mylnou představu, že mastná pleť již nepotřebuje hydrataci v důsledku zvýšené tvorby kožního mazu. I když kožní maz může napomáhat podkožní hydrataci, produkce kožního mazu a hydratace pokožky jsou navzájem nezávislé. To znamená, že
i mastná pokožka může být dehydrovaná .
Charakteristika: Lesklá pokožka s přebytečnou mastnotou, výraznými póry, černými tečkami nebo akné.
Výhody: Pomalejší stárnutí pleti, snížený výskyt jemných linek a vrásek, vyšší elasticita pleti.
Nevýhody: Viditelnější výskyt pórů a černých teček, akné.
Citlivá pleť
Při výběru produktů je vždy důležité dbát také na citlivost pleti, která představuje hranici mezi typem pleti a stavem pleti. Citlivost pleti může být dána geneticky nebo může vyplývat z vašeho životního stylu.
Citlivá pokožka se objevuje stále častěji, přičemž převládá více u žen než u mužů. Důvodem je, že mužská pokožka je „silnější“, díky čemuž účinněji brání pronikání alergenů a dráždivých látek do pleti. Navíc, jelikož ženy mají tendenci používat více kosmetických produktů současně, dochází u nich spíše k oslabení kožní bariéry.
Citlivá pleť se vyznačuje podrážděním pokožky doprovázeným zarudnutím, svěděním, pálením nebo napjatostí. Projevuje se zvýšeným výskytem nepříznivých reakcí na množství kosmetických výrobků nebo jejich složek. Jelikož v mnoha případech je obtížné zjistit příčinu jejího vzniku, bývá obtížně diagnostikovatelná. Mezi důvody vzniku může patřit alergie, podráždění výrobkem, změna zdravotního stavu nebo prostředí.
Charakteristika: Zarudlá, hrubší pokožka s pocit svědění, pálení nebo napjatostí.
Výhody: Jelikož se jedná o typ pleti, který vyžaduje velkou obezřetnost při výběru produktů, získáte tak mnohem větší přehled v látkách a složkách vyskytujících se v kosmetických výrobcích.
Nevýhody: Vysoké riziko podráždění pleti nebo nežádoucí reakce u více produktů.
Smíšená pleť
Smíšená pokožka je typická výskytem mastných i suchých míst současně. Mastná oblast se obvykle vyskytuje v oblasti
T-zóny (čelo, nos a brada) a suchá oblast v oblasti
U-zóny (líce). Hydratace takové pleti je náročná z důvodu rozdílných požadavků jednotlivých částí obličeje.
Jedná se o nejčastěji se vyskytující typ pokožky. Charakteristika: Pokožka obsahuje suchá i mastná místa současně.
Výhody: Menší pravděpodobnost výskytu vrásek a jemných linek na čele. Zároveň, jelikož musíte zvládnout péči o suchou i mastnou pleť zároveň, můžete se považovat za experta v oblasti péče o pleť.
Nevýhody: Náchylnost k výskytu akné a ucpané póry v T-zóně, suché oblasti a šupinatost v U-zóně.
Jak vybrat kosmetiku podle typu pleti?
Doufáme, že i díky těmto řádkům jste si konečně ujasnili to, jakého typu pleti jste majitelkou. A aby se vám už nestalo, že investujete do nesprávných produktů, které by mohly vaši pokožku zbytečně podráždit nebo zatěžovat, máme pro vás skvělého pomocníka. V rámci informací o jednotlivých produktech na naší stránce naleznete sekci „
Složky dle typu pleti “, která obsahuje praktický přehled složek vhodných a nevhodných pro konkrétní typ pleti. Díky tomu snadno dokážete zjistit, který produkt bude nebo nebude fungovat na vaší pleti.
"Složky podle typu pleti" na Lakrem