Na trhu dnes můžeme najít nespočet produktů s aktivními látkami. Většinou se však liší podílem obsažené látky. Přirozeně v nás vyšší procento evokuje větší záruku dosažení účinků. Je to ale opravdu tak nebo jde jen o marketingový trik? Doporučená koncentrace látky
U každého produktu lze určit ideální koncentraci látky, jakou by měl obsahovat. Nejde přitom o náhodně zvolené číslo. Tato hodnota bývá výsledkem realizace klinických a laboratorních studií. Někdy může být doporučených hodnot více, v závislosti na výsledku, kterého se má danou koncentrací docílit.
To, zda tento údaj výrobce uvede, záleží jen na jeho vůli. V důsledku konkurence se však snaží udávat vyšší hodnotu, než je ta doporučená, ve snaze předjet svého konkurenta.
...
Pokud látka není mezi prvními pěti složkami produktu, je neúčinná?
Existuje také mylné tvrzení, že pokud se látka nenachází mezi prvními pěti složkami uvedenými na etiketě, není dostatečně účinná. Mnohé látky však k tomu, aby skutečně účinkovaly, nepotřebují být v produktu zastoupeny ve vysoké koncentraci. Toto je pár příkladů:
- Antioxidanty: Reservatrol (0,4%) nebo Asthaxantin (0,035%)
- Retinol (0,04% - 1%)
- Matrixyl peptidy (2 - 3%)
- Vitamin C (5 - 20%)
Pokud by byly v produktu obsaženy v menší koncentraci, ztratily by svůj účinek. Naopak vyšší koncentrace těchto látek by mohla mít za následek způsobení nežádoucích účinků.
Jiné procento látky = jiný účel
Jak jsme již zmínili, různými procenty téže látky můžeme docílit rozdílných výsledků. Například AHA kyseliny mají při daných procentech i takové účinky:
- <1% - využívá se k úpravě pH,
- cca 10% - díky hydratačním účinkům slouží jako zvlhčovadlo,
- > 50% - podporuje tvorbu kolagenu (dostupná pouze na předpis).
Z toho vyplývá, že AHA kyselina s méně než 1% neúčinkuje jako exfoliátor, pokud není kombinována se složkami s podobným účinkem. V závislosti na její koncentraci vám však může přinést jiné účinky.
Čím více procent, tím lépe?
V případě péče o pleť, nepředstavuje vždy více procent látky v produktu záruku lepších výsledků. I v tomto případě však existují výjimky. Například látka niacinamid, která je řešením téměř každého nedostatku na pleti, může dosahovat až 20%, avšak:
- již při 2-4% pomáhá redukovat tvorbu kožního mazu, akné, rosaceu a v případě atopické dermatitidy upravovat kožní bariéru,
- při 4-5% pomáhá při hyperpigmentaci a melazmu.
- > 5% - zatím neexistují žádné studie, které by potvrzovaly pozitivní účinky takové koncentrace
- nejvyšší koncentrace použitá v CIR testech dráždivosti byla výši 20%
I přesto, že vyšší procento niacinamidu (např.
100% niacinamid od The Ordinary) by mohlo být prospěšnější, neexistují o tom žádné vědecké důkazy.
V konečném důsledku nepotřebujete sáhnout po produktu s vyšším obsahem látky, abyste docílili požadovaných účinků. Důležité je přihlížet k tomu, abyste danou koncentrací zajistili její účinek na pokožce. V opačném případě sice budete mít produkt s vysokým procentem látky, nicméně riskujete iritaci pleti.